Fotografijų paroda „Trys Dievai”

Lietuvos kaimo interjerai – pagrindinis mano tyrinėjimų objektas. Vis sunkiau užklysti į lietuvišką kaimo buitį, kuri būtų nepaliesta laiko. Noriu stebėti ir įamžinti kaimą tokį, koks jis yra šiandien, dvelkiantis praeitimi, senstantis.

Vienos kaimo sodybos transformuojasi į modernias vasarvietes, kitos tiesiog – miršta. Savivaldybės paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjo Vytauto Simelio pateiktais duomenimis, iki 1989 metų Lietuvoje iš sąrašų buvo išbraukta 5,6 tūkstančio kaimų pavadinimų – vietoj buvusių 25 tūkst. jų liko apie 19 tūkst. Nepriklausomoje Lietuvoje neliko dar kelių tūkstančių. Noriu įamžinti kaimą, kol jis dar visai nepakeitė savo veido.

Lietuvos fotografijoje šiuo metu nėra tokios temos kaip – kaimo interjeras. Fotografai Rimaldas Vikšraitis ir Tadas Kazakevičius fotografavo kaimo gyvenimą, tačiau jų akcentas buvo – žmonių portretai. Tuo tarpu mano tikslas – atskleisti kaimą per buitį, per žmogaus namus. Patyrinėti, kokį mentalitetą, vertybes, psichologiją, estetikos suvokimą, kultūrą, religingumą atskleidžia gyvenamoji erdvė.

Mane labiausiai domina interjerai kurie tartum “užkonservuoti” laike, be madingo remonto, daug praeitį menančių elementų, kaip antai fanera apkaltos sienos, kasečių grotuvas. Taip pat žavi ryškūs kontrastai: per laiką pageltę šventųjų portretai šalia naujo plazminio televizoriaus, ir greta kabantis spalvingas kalendorius su apsinuoginusiomis moterimis. Tyrinėjant interjero elementus galima susikurti čia gyvenančio žmogaus portretą. Žmonių interjeruose nefotografuoju, noriu kaimo gyventojo veidą rasti jo kuriamoje buitinėje aplinkoje.

Kaimo trobose gyvena trys Dievai. Pavadinimas ‘Trys Dievai’ man kilo, pastebėjus, kad daug kur dominuoja televizorius, o virš jo šventi paveikslai ir lyg tai namuose sustojęs laikas. Dievas – Laikas, Dievas – Religija, Dievas -Televizija.

Kaimo žmogus neišgyvens be religijos, nes pasaulis yra gniuždantis. Religija padeda įveikti gyvenimo sunkumus. Dar be religijos žmogus “meldžiasi” televizoriui ir visa nunešančiam laikui. Kaimo žmonės gyvena daugiau harmonijoje su savimi, pasauliu ir Dievu, nes išsaugojo tikėjimą.

Paroda veiks lapkričio 26 d. – gruodžio 9 d.
Lankymo laikas: pirmadieniais-sekmadieniais 11.00-19.00 val. (nedirbame antradieniais).